Hit enter after type your search item

KORONAWIRUS – praca zdalna alternatywą pracy biurowej

/
/
/
5 Views

KORONAWIRUS – praca zdalna alternatywą pracy biurowej

Obecna sytuacja, którą wywołał wirus COVID-19 sprawiła, że większość firm skierowała swoich pracowników do pracy zdalnej czy też sami zdecydowali się na tą formę pracy, uzyskując zgodę pracodawcy. Oznacza to duże wyzwanie praktyczne dla wielu pracodawców, w szczególności tych, u których do tej pory praca zdalna nie była powszechnie stosowanym rozwiązaniem. Tak więc, praca zdalna a koronawirus to poważne zmiany zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. 

Praca zdalna, a prawo pracy

Do tej pory pracę zdalną wykonywano na podstawie porozumienia między pracodawcą a pracownikiem. Nie było mowy, aby pracodawca mógł jednostronnie skierować pracownika do pracy na home office. Praca zdalna mogła być wykonywana jedynie na wniosek pracownika, na podstawie zgody udzielonej przez pracodawcę. Nasuwa się więc pytanie, jak pracować zdalnie w 2020 roku?

W związku z panującą pandemią COVID-19, weszły w życie przepisy tzw. specustawy dotyczącej koronawirusa – ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Ustawa mówi o tym, że pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna). Tak więc, pracodawca może skierować pracownika do pracy do pracy zdalnej na podstawie samego polecenia pracodawcy. Specustawa nie informuje jednak o tym, jaka jest minimalna lub maksymalna długość świadczenia pracy w systemie zdalnym. Natomiast przepis z tarczy przewidujący pracę zdalna  traci moc po upływie 180 dni liczonych od dnia 8 marca br. Zatem praca zdalna stosowana na podstawie tej ustawy nie powinna wykraczać poza dzień 4 września br. 

W przepisach prawa pracy nie została uregulowana zasada pracy zdalnej dlatego firmy same wdrażają własne regulacje określające zasady wykonywania pracy zdalnej. Rozwiązanie to może okazać się niezwykle przydatne szczególnie w obecnej sytuacji, w której w związku ze stanem zagrożenia epidemiologicznego często całe działy, a nawet firmy rozpoczęły pracę na home office. 

Jak zorganizować miejsce pracy i ustalić zasady z domownikami?

Najważniejszą kwestią jest komfort podczas wykonywanej pracy lecz nie należy z tym również przesadzać. Na przykład praca w łóżku na dłuższą metę może odbić się na zdrowiu. Dlatego istotne jest, aby przygotować swoje stanowisko tak, aby było zbliżone do warunków biurowych.

Przede wszystkim postaraj się, aby Twoje domowe biuro było w wyodrębnionym pomieszczeniu. Zadbaj o dostęp do światła dziennego, aby nie męczyć wzroku. W ten sposób nie będziesz się szybko męczyć i będziesz bardziej wydajny. Zadbaj o porządek na biurku, aby mieć miejsce na laptopa i dokumenty. Pamiętaj, aby w trakcie pracy wyłączyć zbędne urządzenia typu telewizor lub radio, niech nic Cię nie rozprasza. 

Zanim rozpoczniesz pracę w domu, ustal z przełożonym zakres obowiązków oraz to, czego od Ciebie oczekuje. Zapytaj również na jakie wsparcie techniczne, sprzętowe i organizacyjne możesz liczyć. Jeśli twoje zadania są realizowane w niepełnym wymiarze, w nieregularnych godzinach lub dotyczą konkretnych zadań, możesz mieć obowiązek przekazywania informacji o zakresie wykonanych obowiązków.

Na koniec pamiętaj, aby uprzedzić domowników, że przez określony czas jesteś w pracy i nie należy Ci przeszkadzać. Obiecaj, że poświęcisz im więcej uwagi, kiedy tylko skończysz pracę. Jeśli możesz, zamknij drzwi pokoju, w którym pracujesz.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This div height required for enabling the sticky sidebar